Důkaz - Já, robot
osmá povídka z knihy Já, robot
Tato povídka vyšla v roce 1946. Země se změnila. Poslední válka ukončila nacionalismus a roboti pomohli rozkvětu civilizace. 2032 se o úřad starosty ucházel zvláštní muž - Stephen Byerley. Zvláštní byl tím, jaký byl: správný, nezkorumpovaný... byl to totiž robot. Ale to se nesmělo, a tak to tajil. Chtěli po něm důkaz, že je člověk. Robot přece člověka neuhodí. Zinscenoval konflikt s člověkem z davu a nafackoval mu, ale ve skutečnosti to byl jiný robot. Zda byl on sám skutečným robotem, se nikdy neprokázalo, i když Susan je o tom přesvědčena, po delší době se Byerley nechal atomizovat - zemřel - a nebylo tak možné už zjistit, kým byl. Vládl ale starostlivě a spravedlivě po mnoho funkčních období.
V této povídce je vývoj robotů dovršen - roboti vypadají jako lidé, jsou od nich k nerozeznání, ale jsou lepší než lidé - spolehlivější, spravedlivější. Asimov tu předkládá svou vizi budoucnosti - svět je řízen Stroji, které řídí člověk - světový koordinátor. Stroje jsou pokročilí roboti, vše je na nich závislé a Oblasti řídí tak, aby byly vyvážené. Roku 2044 se Byerley stal prvním světovým koordinátorem.
- Jak se vám líbí vize, že svět je řízen roboty (dosaďte si cokoli - třeba umělou inteligenci), kterou řídí lidé? Jaké to má výhody, jaké nevýhody?
- Jestliže byl Byerley robot, pak je svět řízen roboty, které řídí robot. Jak se vám to líbí? Spatřujete v tom nějaká rizika, nebo nějaké výhody?
- Jaké výhody bude mít svět, který je zcela řízen roboty?
- Jaké nevýhody, potíže to může přinést?
- Proč se lidé vždy neřídí rozumem? A přináší to kromě potíží i něco dobrého? Nového?
Obsah